calin
26 اسفند 1401 - 18:22

اولویت اصلی دمشق خروج تمام نظامیان ترکیه از خاک سوریه است

رئیس جمهور سوریه از سرگیری روابط ایران و عربستان سعودی با میانجیگری چین را یک توافق شگفت‌ انگیز توصیف کرد و گفت که دمشق طی چهار دهه گذشته روابط مستحکمی با ایران داشته‌ است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در گفتگو با روسیا الیوم عنوان کرد: در شرایطی که اولویت اردوغان برای گفت‌وگو با سوریه انتخابات است، اولویت ما خروج نیروهای خارجی غیرقانونی یعنی ترکیه و آمریکا از خاک سوریه است».

رئیس جمهور سوریه در خصوص احتمال دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، تأکید کرد که هر نشست سیاسی باید به نتایج مشخصی برسد، اما اولویت‌های سوریه خروج تمامی نیروهای غیرقانونی ترکیه و آمریکا از سوریه و قطع حمایت از سازمان‌های تروریستی است.

بشار اسد در واکنش به اظهارات خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه مبنی بر اینکه حضور ارتش ترکیه در سوریه به معنای اشغالگری نیست، گفت: اگر این اشغالگری نیست، پس چیست؟ میزبانی است؟!

رئیس جمهور سوریه در ادامه این گفتگو تاکید کرد: وزیر دفاع ترکیه نه تنها نیمی از حقیقت را نمی‌گوید، بلکه خلاف واقعیت را می‌گوید. او یک نظامی است و نظامیان باید شجاع باشند و ای کاش جسارت این را داشت. حقیقت این است که قبل از جنگ ۲۰۰۰ هیچ مشکلی در مرزها وجود نداشت. آنچه اکنون از نظر امنیتی در حال رخ دادن است ناشی از سیاست اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه است.

وی همچنین به سفر مخفیانه مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به شمال سوریه پرداخت و گفت که این سفر نشان می‌دهد آمریکا بزرگترین دولت سرکش در جهان است.

رئیس جمهور سوریه همچنین به ادامه حملات متجاوزانه رژیم صهیونیستی در خاک کشورش اشاره کرد و گفت که اسرائیل بمباران مناطق سوری را متوقف نکرده و از سال ۲۰۱۳ در حال برهم زدن اوضاع در سوریه است و درهمین چارچوب «داعش» را با همکاری آمریکا ایجاد کرده است.

«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه که به روسیه سفر کرده، پیش از این در گفتگو با اسپوتنیک تاکید کره بود: سیاست اروپا در تمام مسائل مبتنی بر دروغ است که پرونده سوریه یکی از آن‌هاست. اگر شما امروز دروغ نگویید، غربی نخواهید بود.

وی افزود: مردم سوریه و ترکیه اختلافی با یکدیگر ندارند. مشکل از سوی سیاستمداران ترکیه است چراکه آن‌ها زیاده‌خواهی‌های خاص خود را دارند و می‌خواهند آن را در ترکیه محقق کنند. تنها زلزله‌ای که سیاست‌های ترکیه را تغییر خواهد داد، انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور است. این برای آن‌ها یک زلزله است.

اسد تاکید کرد: ما برای دیدار با اردوغان شروطی مطرح نکردیم. مسئله خروج از خاک سوریه یک مسئله ملی است، نه سیاسی. اولویت، خروج نیروهای خارجی و غیرقانونی است، منظور من نیروهای ترکیه و آمریکاست. اولویت اردوغان انتخابات است و نه چیز دیگر اما برای سوریه، اولویت خروج آن‌ها و بازگردانی حاکمیت به حالت عادی است.

رئیس جمهور سوریه در ادامه گفت: اگر خروج از سوریه باعث پیروزی اردوغان در انتخابات خواهد شد، ما مشکلی نداریم. اگر شروط رعایت شود، هیچ زمان مشخصی برای دیدار با اردوغان وجود نخواهد داشت و ممکن است این دیدار امروز باشد یا فردا، مسئله زمان نیست.

وی افزود: من فکر نمی‌کنم که کسی در جهان بتواند اردوغان را ضمانت کند. کسی نمی‌داند که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در ترکیه چه چیزی رخ خواهد داد.

وی افزود: اعلام ازسرگیری روابط ایران و عربستان سعودی با میانجیگری چین یک غافلگیری خوب بود. صحبت از اینکه روابط سوریه و ایران باید قطع شود با ما مطرح نشده است. وفاداری ایران و سوریه عمری چهار دهه‌ای دارد و این مسئله در کشورهای عربی دیگر یک مشکل نیست. توافق عربستان سعودی و ایران باید بر منطقه نیز به طور کلی بازتاب مثبت داشته باشد. شکی نیست که این مسئله بر سوریه نیز تأثیرگذار خواهد بود. اما اینکه چگونه، سخت است الان مشخص کنیم.

وی درباره موضوع سیاست خارجی و روابط دمشق با کشورهای جهان عرب نیز گفت: ما هیچ‌گاه روابطمان را با کشورهای عربی قطع نکردیم. تحرکاتی در کشورهای عربی از طریق مطرح‌کردن یک سری ایده آغاز شده است. ما منتظر گام‌ها برای اجرایی شدن این ایده‌ها در زمینه بحران سوریه هستیم.

بشار اسد تصریح کرد: ما در جهانی چندقطبی به سر می‌بریم که در حال شکل‌گیری است. ایالات متحده دیگر به خودش به‌عنوان یک قطب مسلط بر جهان نگاه نمی‌کند. آمریکا دارد هیمنه مطلق خود را بر بازارها و دیگر چیزها از دست می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1098028