calin
20 بهمن 1401 - 11:29

دردسرهای برف سنگین در کردستان/ از مسدودیت محورها تا ممنوعیت تردد کشنده‌ها+فیلم‌

هرساله با بارش برف سنگین در استان کردستان، بسیاری از محورها مسدود شده و ممنوعیت تردد کشنده‌ها نیز اعمال شده و رانندگان زیادی در جاده‌ها گرفتار برف و کولاک می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، بارش برف از دوشب گذشته در استان کردستان آغاز شد، اگر چه خوشحالی وصف‌ناپذیری در دل مردم و کشاورزان ایجاد شده اما به‌دلیل کوهستانی‌ بودن محورها و ضعف زیرساختی رانندگان و شهروندان را در تردد در محورهای مواصلاتی و برخی از  خیابان‌های شهرستان‌ها کلافه کرده است.

مدیرکل هواشناسی کردستان از روزهای قبل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، بارش برف و باران سنگین را اطلاع‌رسانی و از صدور اخطاریه‌هایی خبر داد اما با این حال برخی از رانندگان توجهی به اینها نداشتند و در جاده‌ها تردد کرده و شرایط موجود حکایت از این دارد که برخی از محورها همچنان مسدود و رانندگانی نیز گرفتار برف و کولاک شده‌اند.

پیگیری‌‌های خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد، مسیرهای اصلی استان کردستان برف‌روبی شده اما تردد تنها با زنجیرچرخ‌ امکان‌پذیر بوده اما مسیرهای فرعی روستایی برف‌روبی به‌دلیل کولاک شدید انجام نگرفته و راه ارتباطی برخی از روستاها مسدود است.

فرزاد حسنی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از مسدود شدن محور بانه ـ مریوان به دلیل بارش برف خبر داد و اظهار داشت: تردد کشنده‌ها در محور دیواندره به سنندج و بلعکس نیز به دلیل بارش برف و کولاک شدید ممنوع است.

وی افزود: تردد خودروهای عبوری نیز در محور دیواندره به سنندج و بلعکس فقط با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان افزود: در محور سنندج ـ کامیاران و کامیاران ـ روانسر بارش برف و کولاک شدید داریم و تردد در این محور نیز تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

وی گفت: بارش برف و کولاک در سایر محورهای استان کردستان نیز ادامه داشته و راهداران مشغول انجام عملیات برفروبی هستند.

حسنی خاطرنشان کرد: در طول شبانه‌روز گذشته 15هزار و 768کیلومتر برف‌روبی و یخ‌زدایی در محورهای شریانی و غیرشریانی استان با استفاده از 286دستگاه ماشین‌آلات انجام شده است.

وی به وضعیت محورهای شریانی اشاره کرد و گفت: در طول شبانه‌روز گذشته 13203کیلومتر از محورهای شریانی استان با استفاده از 194 دستگاه ماشین‌آلات و 307 نیروی انسانی برف‌روبی و یخ‌زدایی شده و در این محورها 2202 تن شن و نمک نیز استفاده شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان اضافه کرد: در طول شبانه‌روز گذشته 992 خودروی گرفتار در برف و کولاک در این محورهای استان توسط راهداران کمک‌رسانی و رهاسازی شده است.

حسنی از انجام برف‌روبی دو هزار و 565 کیلومتر و مصرف 80 تن شن و نمک با استفاده از 92 دستگاه ماشین‌آلات و  123 نیروی انسانی درگیر در محورهای غیرشریانی استان خبر داد و تأکید کرد: از رانندگان درخواست می‌شود در این شرایط از سفرهای غیرضروری در جاده‌های کردستان به‌جد خودداری کنند.

رحیم صدیقی، مدیرکل هواشناسی استان کردستان نیز در گفت‌گو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه امروز نیز شاهد بارش‌های پراکنده در مناطق شرقی استان خواهیم بود، اظهار کرد: از عصر امروز این سامانه بارشی از کردستان عبور کرده و هوا در روزهای فردا (جمعه) و شنبه آینده پایدار است.

وی از کاهش 10 تا 12 درجه‌ای دما از فردا در سطح استان خبر داد و افزود: روز شنبه شاهد سرمای شدید و یخبندان شدید و زمستانه استان را در برمی‌گیرد.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان از ورود سامانه جدید بارشی از شنبه‌شب هفته آینده خبر داد و گفت: این سامانه نیز تا بعدازظهر روز یکشنبه آینده فعال بوده و مناطق غربی استان را در بر می‌گیرد.

صدیقی با اشاره به اینکه در 24 ساعت گذشته کمترین دما با 8 درجه منفی مربوط به بهارستان و بیشترین نیز در سلین اورامان با 8 درجه سانتیگراد  به ثبت رسید، عنوان کرد: دمای هوای شهر سنندج نیز به منفی یک درجه زیر صفر رسیده بود.

به گزارش تسنیم؛ عملیات برفروبی در محورهای مواصلاتی و روستایی استان کردستان اکنون دامه داشته و اولویت با برفروبی محورهای مسدودشده است. برخی از شهروندان سنندجی نیز مشغول پاکسازی کوچه‌ها هستند.

در ادامه ویدئویی از میزان بارش برف و پاکسازی محورهای مواصلاتی از جمله مریوان توسط راهداران را ببینید:

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029204