calin
20 بهمن 1401 - 16:26

هنر و فرهنگ مولفه قدرت‌ساز هر کشوری است

کرج- معاون هماهنگ کننده سپاه البرز با بیان اینکه هنر و فرهنگ مؤلفه قدرت ساز هر کشوری است، گفت: با برنامه‌ریزی هوشمندانه و عملکرد قوی دستگاه‌های فرهنگی هنری نیازی به جنگ سخت نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ احسان خورشیدی بعد از ظهر پنجشنبه در اختتامیه دومین جشنواره استانی سرود فجر که در کانون شهید سبحانی کرج برگزار شد، با تبریک چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در گروه‌های سرود کانون شهید سبحانی سفرایی را می بی نم که پرچمدار این نظام و انقلاب هستند و قرار است قدس را آزاد ظهور حضرت مهدی (عج) را رقم بزنند.

خورشیدی ادامه داد: از جوان‌ها، نوجوان‌ها و والدینشان تشکر می‌کنم همراهی کردند تا فرزندانشان در عرصه فرهنگی رشد بکنند. وی افزود: از هیئت داوران، سید حسین حسینی مدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری بسیج البرز و کادری که با سه ماه و نیم کار پیوسته فرهنگی توانستند نشاط را به استان و نوجوان‌ها هدیه کنند، تشکر می‌کنم. از همراهی مشفقانه و مومنانه سرهنگ سعید صادقی معاون فرهنگی هنری سپاه البرز هم سپاسگذارم.

احسان خورشیدی اختتامیه جشنواره سرود فجر البرز را که همزمان با دهه فجر و چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شده است را خوب و مبارک خواند و گفت: مبانی کشور ایران، اقتصادی و سرمایه گذاری نیست، بلکه مبانی این کشور فرهنگی است. وی بیان کرد: در چنین کشوری که مبانی فرهنگی دارد، هنر محجور واقع شده است. وی اضافه کرد: محجور واقع شدن هنر در چنین کشوری یک غفلت غیر اخلاقی است.

معاون هماهنگ کننده سپاه البرز با بیان اینکه هنر و فرهنگ مؤلفه قدرت ساز هر کشوری است، مطرح کرد: با موشک و سلاح سخت نباید قدرت سازی کرد، بلکه با هنر باید قدرت سازی کرد. وی افزود: با برنامه ریزی هوشمندانه و عملکرد قوی دستگاه‌های فرهنگی هنری نیازی به جنگ سخت نخواهد بود.

احسان خورشیدی گفت: هنر مولد تصویر ساز و روایت ساز تبیین است. وی ادامه داد: برای انتقال معارف و شعائر انقلاب، به سخنرانی نه، بلکه به کار هنری نیاز داریم. وی اضافه کرد: امروز کشور به خصوص استان البرز که از هر قومیتی در آن است، برای رسیدن به وفاق اجتماعی بزرگ نیاز دارد تا موسیقی و سرود هر قومیتی کار بشود، خوانده و شنیده بشود، در این صورت وفاق و وحدت آفرینی ایجاد می‌شود. وی تاکید کرد: در این زمینه باید خوب سرمایه گذاری بکنیم.

به گفته وی، هنر علم، توأمان با فن است. برای محیط سازی و ذائقه سازی از الگوهای پیش برنده باید استفاده کنیم. هنر با ایجاد رقابت خوب و سالم، لوکوموتیو و الگو پیش برنده برای گفتمان امیدآفرین انقلاب اسلامی است.

احسان خورشیدی با بیان اینکه هنر یک قوه محرکه است، از درون پاک و زلال سرچشمه می‌گیرد و مخاطب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: وقتی این گروه‌های سرود دختران و پسران هماهنگ و هم‌آهنگ با سرپرست خود سرود اجرا می‌کنند و می‌خوانند، این جمعیت عظیم لذت می‌برند، این تأثیر است. وی اضافه کرد: هر چه هنر صادقانه تر باشد، زیباتر می‌شود.

معاون هماهنگ کننده سپاه البرز در پایان، با اشاره به امام راحل، اظهار کرد: امام خمینی (ره) با باور صادقانه به خدا و مردم وارد میدان شدند، از روی دل با مردم صحبت کردند، یاس را به امید تبدیل کردند و باعث شدند مردم ۴۴ سال با تحریم‌ها ایستادگی و مقاومت کنند. وی اضافه کرد: جوانان و نوجوانان ما تا به حال به امام راحل با نگاه هنری نگاه نکرده‌اند، همیشه به امام به چشم یک رهبر سیاسی و اجتماعی نگاه کرده‌اند، یاد بدهیم این نسل با نگاه هنر به امام راحل نگاه کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1030004